Kompendium wiedzy o podłogach drewnianych
Poniżej, znajdziesz wiele cennych informacji o podłogach drewnianych, podanych w przystępnej „pigułce” informacyjnej.
Omówiono czym jest deska lita, czym różni się od niej deska dwuwarstwowa i trójwarstwowa.
Przedstawiono różnice w rodzajach wykończeń powierzchni desek oraz możliwe sposoby ich montażu.
Poświęcono również trochę miejsca na poruszenie możliwości zastosowania wybranych podłóg drewnianych na ogrzewanie podłogowe wodne. Zapraszam do przeczytania krótkiej lektury, która powoli na rozeznanie się w temacie.
Deski barlineckie – co to jest ?
Deska trój-warstwowa (potocznie nazywana deską barlinecką) to podłoga zbliżona w pomyśle konstrukcyjnym do desek dwuwarstwowych, ale różniąca się w wielu innych aspektach.
Deska barlinecka zbudowana jest z 3 warstw drewna ułożonych względem siebie poprzecznie :
– warstwa wierzchnia (użytkowa),
– warstwa środkowa,
– warstwa spodnia
Ułożenie krzyżowe poszczególnych warstw ma zapewnić stabilność produktu (minimalizacja „pracy” drewna).
Grubość deski barlineckiej to najczęściej 14mm (taka sama jak większości parkietów dwuwarstwowych), a grubość warstwy użytkowej to ok. 3mm (w konstrukcji dwuwarstwowej zazwyczaj ok. 6mm). Deska barlinecka posiada jedną warstwę więcej, ale przy tej samej grubości deski ma cieńszą wartwę wierzchnią.
Na tym jednak nie koniec różnic, bo najważniejszą jest sposób montażu.
Deskę barlinecką składamy na bezklejowy zamek błyskawiczny (tzw. klik).
Rozwiązanie to umożliwia szybki, prosty montaż – bez potrzeby klejenia – tak zwany „montaż na pływająco”.
Skąd nazwa „podłoga pływająca” ? Otóż deski barlineckiej nie musimy kleić do posadzki – wystarczy na odpowiednio przygotowane podłoże rozwinąć podkład (na przykład korkowy) i na nim swobodnie układać deski, łącząc je – między sobą – na zamek błyskawiczny. Oczywiście należy zrobić to zgodnie ze sztuką, czyli w przypadku posadzki betonowej najpierw układamy folię paro-izolacyjną, a dopiero na niej rozwijamy matę korkową. Ponad to należy zachować odpowiednie szczeliny dylatacyjne między układaną podłogą a ścianą, które zostaną przykryte listwami przypodłogowymi, a także szczeliny dylatacyjne w – tak zwanych – „wąskich gardłach” – wąskich przejściach pomiędzy pomieszczaniami.
Błyskawiczny montaż to jedna z największych zalet deski barlineckiej, dlatego też często używa się na taki typ podłogi określenia panel drewniany, co wydaje się jak najbardziej zasadne.
Jeśli już mowa o trudności montażu spróbujmy sklasyfikować trzy podstawowe typu podłóg drewnianych pod względem właśnie ich trudności w montażu :
– deska barlinecka – najprostszy –
(ekspresowy montaż – połączenie typu klik, brak potrzeby klejenie do podłoża, możliwość układania na pływająco)
– deska dwu-warstwowa – średnio-trudny – (montaż wymaga klejenia do posadzki),
– deska lita – trudny – (montaż wymaga klejenia do posadzki, szczególnie ważne zachowanie wszelkich wytycznych – odpowiednie szczeliny dylatacyjne, klej itp.)
Omówmy teraz warianty w zakresie wykończenia powierzchni deski barlineckiej.
Deski takie są produktem gotowym – fabrycznie wykończonym – podłoga po ułożeniu jest gotowa do użytkowania.
Oferta desek barlineckich jest bardzo szeroka, możemy kupić deski wykończone naturalnym olejem bezbarwnym, lakierem matowym, półmatowym czy na wysoki połysk.
Porównanie rodzajów wykończeń jest omówione na innej stronie. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że w przypadku wykończenia olejem bądź lakierem matowym można wybrać opcję fabrycznego szczotkowania powierzchni (efekt podniszczenia) – deski takie wyglądają niezwykle naturalnie (dużo wyraźniejsze są słoje drewna).
Gdy już zdecydujemy się na rodzaj wykończenia możemy jeszcze wybrać czy chcemy, aby nasze deski były (na łączeniach) gładkie (bez fug), czy mają posiadać fugi na łączeniu (często nazywane również fazowaniem krawędzi). Fazowanie podkreśla geometrycznie wymiar każdej z desek. Szczególnie warto rozważyć tę opcję w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie można taką deskę wyeksponować.
Wiodący producenci podłóg trójwarstwowych to : Barlinek, Baltic wood, Kahrs